Gyermekfogászat

Legfőbb célunk, hogy egy olyan generáció nőjön fel, akik bátran ülnek be a fogorvosi székbe. Ezért fontos a gyermekkortól állandó szűrővizsgálatra vinni őket!

Tévhit, hogy a tejfogakat nem kell tömni vagy különösebben ápolni. Hosszú ideig szájban vannak, ezért fontos szerepet játszanak a maradó fogak helyének megteremtésében. Az előtörő maradó fogak épsége is függ az esetlegesen szuvas tejfogak jelenlététől.

A maradófogak áttörése után egy éven belül javasolt elvégezni a barázdazárást, hogy elkerüljük a fogszuvasodást. 

A beavatkozás fájdalommentes!

Rendelőnkben gyermekfogszakorvos látja el a gyerekeket!

Tapasztalataink alapján a rendszeres vizsgálatoknak jó hatása van:

  • Fontos, hogy a gyermeket akkor hozzuk el a fogászatra, amikor még nincs panasza.
  • Otthon, a kezelés előtt a gyermekkel kizárólag pozitív, lelkesítő kifejezéseket használjunk, így a gyermek félelemmentesen érkezhet a rendelőbe. Ha azt hallják, hogy „nem fog fájni”, „nem kell félni”, akaratlanul is arra asszociálnak, hogy valami rossz dolog fog történni.
  • Látogatáskor fontos, hogy azzal a szülővel érkezzen, aki a leghatározottabb, a gyerek ne érezze, hogy a szülő is szorong.
  • A játékos ismerkedés a fogászattal és a fogorvossal tökéletes első alkalom lehet.
  • Vizsgálat alatt megnézzük a fogak állapotát, a korai szűréssel és tanácsadással megelőzhető a súlyosabb elváltozások kialakulása.
  • A szülők számára hasznos szájápolási és étkezési tanácsokat adunk a vizsgálat során.
  • A gyermekek együttműködőbbek, ha a korábbi vizitek során megtapasztalják, hogy milyen beülni a fogorvosi székbe és jó élményekkel távoznak. Szívesebben, bátrabban járnak vissza hozzánk.

Gyerekeknél az étkezésre és az anyatejes táplálkozásra is oda kell figyelni. A sok édesség és cukros ital bizony a tejfogakat is roncsolják.

Barázdazárás

Gyermekeknél és fiataloknál a szuvasodások 60-80 %-a a rágófelszíni barázdákban és gödröcskékben kezdődik, tehát ebben az életszakaszban ezek képezik a fogak legsérülékenyebb területeit.
Abból kiindulva, hogy a mélyen barázdált fogakat nehéz tisztán tartani, és az ott megrekedt ételmaradék a szuvasodást képezi.

Mivel a gyerekek nehezen férnek hozzá hátsó fogaikhoz ez a két egymással összefüggésbe hozható tényező okozza  a fogak korai életszakaszban történő szuvasodásának jelentős százalékát. Ennek a fogászati problémának a kezelésére fejlesztették ki a barázdazárás technikáját.

A fogak rágófelszínén levő mély barázdákat alaposan megtisztítjuk, majd speciális, fluoridleadó folyékony tömőanyaggal feltöltjük, majd megvilágítjuk.

Az eljárás teljesen fájdalommentes, így a gyerekek pozitív élményként élik meg.

A legideálisabb időszak erre az aktuális fog teljes áttörését követő 6 hónapon belül elvégezni a barázdazárást.


Félévente kontrollvizsgált szükséges!

Tejfogtömés

Sokan úgy gondolják, hogy ez csak tejfog és nem kell vele foglalkozni.

Ez nagy tévedés!

A tejfogak szerkezetükből adódóan romlékonyabbak. Ennek oka, hogy vékonyabb a fogat körülvevő zománcréteg, ezért könnyebben sérül és gyorsabban terjed a szuvasodás. 

Mielőtt nekilátnánk azonban a kezelésnek, megbeszéljük a gyermekkel, hogy mi fog vele a kezelés során történni. 

A szuvas rész eltávolítása. A fúró erős hangja, a vízfecskendezés, illetve a nyálszívó használata gyakran kelt riadalmat a gyerekekben, de egy kis játékkal szinte minden esetben sikerül oldanunk a feszültséget.

Egy kisgyermek számára ez rendkívül fontos szempont, és nagyban segíti a későbbi pozitív viszonyulást. Így egy kisebb szuvasodás esetén akár 2-5 perc alatt is el tudjuk készíteni a fogtömést. 

A gyermekek esetében, illetve tejfogakhoz más tömőanyagok szükségesek, mint a felnőttfogászatban megszokott, mivel a nyáltól nehéz izolálni a területet, ezért üvegionomer tömést készítünk, melynek előnye a folyamatos fluoridleadás, amelyek nyállal érintkezve is jól kötnek gyors kötéshatékonyságúak.

Fontos, hogy panasz esetén minél korábban forduljunk gyermekfogorvoshoz, hogy a szükséges fogászati ellátás a gyermek számára minél kevesebb procedúrával járjon.

De a legjobb, ha a panaszt sem várjuk meg, hanem félévente kontrollvizsgálatra visszük gyermekünket!

Vegyen részt beszoktatási programunkban!  

Ismerkedés a fogászattal, a rendelővel, eszközökkel, beszélgetés, instruáljuk, motiváljuk a gyerekeket, hogy bátran jöjjenek a rendelőbe.

Bízza ránk gyermeke mosolyát!